13 Mayıs 2009 Çarşamba

Elif Şafak/AŞK

"Her maktül katilinde yaşamaya devam eder."

"Yaradanı nasıl tanımladığımız,kendimizi nasıl gördüğümüze ayna tutar. Şayet Tanrı dendi mi öncelikle korkulacak, utanılacak bir varlık geliyorsa aklına, demek ki sen de korku ve utanç içindesin çoğunlukla...Yok eğer, Tanrı dendi mi evvela aşk, merhamet ve şefkat anlıyorsan sen de bu vasıflardan bolca mevcut demektir."

"...İçindeki zayıflık dışına şiddet olarak yansıyordu. Bu sebepten, hep başkalarına meydan okuyordu."

"...böyledir işte. Doğruyu söyledin mi, kızar köpürürler. Hele aşktan bahsetmeyegör, hırçınlaşır, hoyratlaşır, senden nefret ederler."

"Zamanla öğrendim ki, vecd hallerinden başkalarına pek bahsetmemeli.İnsanoğlu nedense anlayamadığını kötülemeye meyilli."

"Bilmeyen birine, meşe palamudu alçakgönüllü ve kırılgan gözükür. Halbuki ileride dönüşeceği o mağrur ve koskoca meşe ağacının taşıyıcısı, habercisidir. Tabii gören göze!"

"Şehirler maneviyat sütunlarının üstünde ayakta durur. Sakinlerinin yüreklerini yansıtırlar, devasa aynalar gibi. Şayet ol yürekler kapanır ya da kararırsa , şehirler de cazibesini kaybeder."

"Şükret! İstediğini elde edince şükretmek kolaydır. Sufi, dileği gerçekleşmediğinde de şükredebilendir."

"Sabır nedir? Dikene bakıp gülü, geceye bakıp gündüzü tahayyül edebilmektir. Allah aşıkları sabrı gülbeşeker gibi tatlı emer, hazmeder.Ve bilirler ki gökteki ayın hilalden dolunaya varması için zaman gerekir."

"Sadece bana verdiği şeyler için değil , benden esirgedikleri için de şükredeceğim.Çünkü yalnız O bilir benim için neyin hayırlı olduğunu.-"

"Eğer insanın taktığı gözlüğün camlarına olumsuzluk sinmişse, tabii ki olumsuzluk görür baktığı yerde."

"Şayet kalbinin zırhını yumuşatmazsan söylediğim her şey sana batar."

SONUNDA HIÇKIRARAK AĞLADIM. Her satırı, tekrar tekrar okunacak kadar güzeldi kitabın.

6 yorum:

 1. tuhh.. gecen festivalda gormustum.. ve takili kaldim almadim... ama simdi alip okumam gerekenlerin listesinde.. sevgiler, medinem

  YanıtlaSil
 2. ELİF ŞAFAK PEK SEVMEM AMA OKUMAYI ÇOK SEVERİM.SİZİDE TAKİP EDECEĞİM

  YanıtlaSil
 3. aşk çok muhteşem bir kitap.. okurken bir çok yerde dakikalarca düşündürüyo.. okuduktan hemen sonra tekrar okumayı aklımdan geçirdim desem yalan olmaz..

  YanıtlaSil
 4. son zamanlarda okuduğum en iyi kitaptan biri. bu kitaptan sonra Elif Şafağın tüm kitaplarını okumaya karar verdim...

  YanıtlaSil
 5. Sevgili Kitap Denizi;

  Aşk'ı bu ay için kitap kulübümüzün sunum kitaplarından biri olarak seçmiştik ve sunumu geçen geceki toplantımızda yapıldı.

  Gerçekten okunması kolay bir kitaptı ve Mesnevilik, Mevlana ve Şems için çok yol gösterici nitelikte olmasa da merak uyandırmaya yetecek düzeydeydi. ANCAK biraz kurgulamadan kaynaklanıyor olsa gerek bu kavramların hepsini Elif Şafak'ın algılamasından okumak zorunda kaldım ve mesnevilikle ilgili çok aykırı şeyler olduğunu da öğrendim. Biraz çeviriden kaynaklanıyor olsa gerek 13yüzyılda daral geldi gibi ifadeler de bazen kulak tırmalıyordu.

  Ama sonuçta yine de altı çizilecek bir kaç satır ve araştırmaya yöneltmesi bile kitabı benim gözümde iyi olarak nitelememe yetti.
  Sevgiler
  Billur

  YanıtlaSil
 6. Kitabın en güzel yönü insanı araştırmaya sürüklemesi.Araştırmaya üşenirsiniz ama kitap öyle güzel ki istemesenizde araştırırsınız. Mevlana'yı sadece "Ne olursan ol yine gel" den tanıyan biri olarak kitabı bitirir bitirmez ilk işim mesneviyi okumak oldu.Ha birde Elif ŞAFAK'ın diğer kitaplarını almak.

  YanıtlaSil

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...